ОБЕРЕЖНО КЛІЩІ!!

  Досить часто ветеринарні лікарі зустрічаються з захворюванням тварин які спричинені укусом кліща - зі слиною кліща збудник інакулірує по всьому кров'яному обігу. Паразитує в еритроцитах, відбувається розпад (руйнування) еритроцитів. Існує 3 форми перебігу захворювання: надгостра форма - інкубаційний період від декількох годин до 1дня, гостра форма - інкубаційний період 3-7 днів і хронічна форма - інкубаційний період 7-30 днів. 

Надгостра форма характерна різким підвищенням температури, різкою анемією, апатією і, на жаль, нерідко раптовою загибеллю тварини. Гостра форма характерна аналогічними симптомами, але менш швидкоплинним перебігом. Хронічна форма говорить сама за себе - процес триває днями, а іноді тижнями - собака періодично апатичний, швидко втомлюється, спостерігається задишка, відсутність апетиту і в один момент стає зрозуміло, що собака себе погано почуває. При цьому можлива гемоглобінурія (наявність крові в сечі), жовтуватість або блідність слизових оболонок, частковий парез задніх кінцівок, респіраторна або серцевосудинна недостатність (яка часто призводить до смерті), також проглядаються ознаки ниркової недостатності, гепато- і спленомегалія, також часто можна спостерігати виснаження, периферичні набряки, геморагічний понос, кровотечі зі слизових, виразковий стоматит. Прогноз завжди обережний. У першу чергу на прогноз впливають ступінь важкості, вік, своєчасне звернення до лікаря, своєчасна терапія. Можливе спонтанне видужання через 2 місяці. Крім специфічної терапії необхідний симптоматичний курс лікування.

Яку ж загрозу несе в собі настільки дрібний паразит як кліщ ,запитаєте Ви!? На сьогоднішній день, з огляду на мутацію кліщів, зміни клімату - існує ризик зараження ерліхіозом (тропічна панцитопенія, рікетсіоз собак). Ерліхіоз є рікетсіозом і переноситься кліщами, у першу чергу, Rhipicephals sanguineus. Збудник Ehrlichia canis є первинним кліщовим паразитом, і тому кліщі також утворять резервуар збудників. Ерліхіоз є широко розповсюдженим захворюванням собак у тропічних і субтропічних областях. Але на сьогоднішній день у Києві зареєстровані одиничні випадки ерліхіозу. Відносно частими є подвійні інфекції з бабезіозом (обидва збудники переносяться тим самим кліщем).
Зараження кліщем здійснюється через слину кліщів. Інкубаційний період становить 8-20 днів. Німецькі вівчарки особливо схильні до хвороби. Ерліхії проникають у моноцити й попадають з ними в ретикулоендотеліальну систему, а це викликає в печінці, селезінці і лімфатичних вузлах лимфоретикулярну гіперплазію. Потім інфіковані моноцити розповсюджують ерліхії в легенях, нирках і мозку, де внаслідок прикріплення збудників до ендотеліальних клітин судин виникають васкуліт і кровотечі. Залежно від стану імунітету хазяїна і вірулентності ерліхій далі відбувається спонтанне видужання або розвивається хронічне гноблення кісткового мозку й панцитопенія. 

Симптоми

Розрізняють гостру, субклінічну і хронічну фазу. Гостра фаза протікає 2-4 тижні і супроводжується перепадами температури до 41С, анорексією, набряканням лімфатичних вузлів, гнійними виділеннями з носа і очей, спленомегалією і у деяких випадках подразненням мозкових клітин, судорожними припадками, скороченням м'язів, поліартритом, паралічем черепних нервів або задньої частини тулуба. Гостра фаза переходить у субклінічну, у якій відзначається тромбоцитопенія, анемія й лейкопенія (іноді лейкоцитоз). Після цього через 6-17 тижнів (навіть без лікування) наступає видужання або розвивається хронічна форма захворювання. Уже в субклінічній фазі інколи спостерігається схильність до кровотеч. У хронічній фазі на передній план виступає анемія із тромбоцитопенією і спонтанними крововиливами в слизовій оболонці (епістаксис, мелена), внутрішні органи,  у черевну порожнину або набряки і вторинні інфекції. 
Прогноз

Несприятливий у прогресуючих випадках,сприятливий при своєчасному лікуванні.При хронічних випадках відновлення може розтягтися на 3 місяці.
Лікування кліщів у собак

Симптомокомплекс, іноді потрібне переливання крові.

Чим ще небезпечний дрібний паразит? Рідкий риккетсіоз собак, що викликає Haemobartonella canis (Eperythrozoon - колишня назва).

Зараження відбувається парентерально або орально через кліщів, також можливо через блохи, із кров'ю. Однак, у більшості випадків, інфекція починає розвиватися тільки в собак, у яких вилучена селезінка, або в собак з ослабленим імунітетом. Інкубаційний період становить 2-14 днів.

Симптоми . Вони полягають у стомлюваності й повільно прогресуючій регенеративній анемії. Прогноз . Він залежить від існування іншого, що ослабляє собаку . 

Лікування .Підбирається симптоматичний курс індивідуально. У деяких випадках необхідне переливання крові.

Все частіше й частіше доводиться зіштовхуватися із захворюваннями зовсім нехарактерними для нашого клімату і маловивченими нами в міру їхньої появи. Але все-таки, на нашій території частіше діагностується піроплазмоз, але варто знати й про інші неприємності, які може принести укус кліща.

Тому, вважаю за необхідне зайвий раз заакцентувати Вашу увагу на профілактиці вихованців! На сьогоднішній день асортимент інсектоакарицидних засобів обновляється, Вам варто підібрати зручний для Вас у використанні засіб (можливо в застосуванні Вам будуть зручні спреї, аерозолі, пудри, піпетки-крапельки). Природно, що жоден засіб не дає 100 процентного захисту від паразитів, але не варто ігнорувати засоби елементарного захисту. Це дає шанс уникнути проблем зі здоров'ям вашому  другові родини! Крім обробок рекомендую спостерігати за поведінкою тварини протягом усього теплого періоду, починаючи із квітня й закінчуючи вереснем, іноді жовтнем місяцем.На сьогодні говорити про сезонність складно, тому що клімат трохи змінений, відповідно сезон кліщів починається з появою теплих днів, а активність не залежить уже як раніше від пори року. Зустрічаються одиничні випадки зовсім нехарактерним часом для піроплазмозу - січень (2009 р). Також хочу звернути Вашу увагу, що НЕ ВСІ КЛІЩІ ПЕРЕНОСЯТЬ ЗАХВОРЮВАННЯ, А ТІЛЬКИ ІНФІКОВАНІ ЦИМ ЗБУДНИКОМ!!! Ви можете не зняти взагалі кліщів із тварини, а при укусі (навіть не присмоктавшись) кліщ перенесе збудника. Навіть якщо тварина не гуляє в лісі, у траві, небезпека від кліщів досить реальна. Тому рекомендую спостерігати за поведінкою тварини обов'язково, більш ретельно. На що звертати увагу - велике значення має колір слизової (має бути рожевий колір), колір сечі (у нормі сеча прозорого солом'яного кольору), наявність апетиту, апатія, температура в нормі 37,5 - 39,0).

ШВИДКА ВЕТЕРИНАРНА ДОПОМОГА ЛЬВІВ 097 750 13 12