СИМПТОМИ ПАТОЛОГІЇ ПАРААНАЛЬНИХ ЗАЛОЗ У СОБАК

          Симптоматику патології параанальних залоз можна поділити  на три рівні залежно від віку собаки. Перший рівень посідають цуценята у віці від двох до семи місяців. Це може трапитись уже з  тритижневого віку. Тварина намагається зловити свій хвіст, покусує стегна, подушечки лап, що говорить про свербіння в задній частині тулуба.  При обстеженні анальної області можна візуально спостерігати збільшення ануса, за рахунок переповнення параанальних мішечків. Шкіра навколо ануса яскраво-рожева.  Після натискання на область параанальних дивертикулів із заднього проходу виділяється рідина темно-коричневого кольору, без різкого запаху.  Лікування патології параанальних синусів у собак цієї вікової категорії полягає в спорожненні  мішечків не рідше одного разу на тиждень з подальшим спостереженням. При дефекті розташування синусів, їх спорожнення мимовільно проходити не може. При виявленні дефекту собаці показана чи операція з приводу видалення параанальних дивертикулів або ручне постійне спорожнення синусів не рідше одного разу на місяць.

 

         На другому рівні знаходяться цуценята у віці від восьми до дванадцяти місяців. Якщо параанальние синуси були вже перерозтягнуті у собак до віку від восьми до дванадцяти місяців, то зовнішнього огляду найчастіше не достатньо. Потрібен ректальний огляд параанальних синусів, так як за час переповнення, синуси просуваються в глиб м’язової маси і ми не знаходимо їх в анатомічно обумовленому місці при зовнішній пальпації.  Ректальне дослідження ми проводимо у собак великих порід. В даний віковий період ми вже можемо спостерігати параанальний адено-синусит (гіперемія і набряк ануса) та шкірні поразки в початковій стадії (алопеції і гіперемія шкіри в області крупа). Собака може показувати такий симптом переповнення параанальних синусів як "їзда на стегнах". При спорожнюванні синусів виділяється секрет з важким різким запахом світло-зеленого кольору. Слід зазначити, що існують ще два симптоми чітко вказують на переповнення параанальних дивертикулів. Це лєнтообразний  кал та припинення виділення секрету синусів в кінцевому періоді акта дефекації.  Лікування в цей період полягає в регулярній не рідше одного разу в сім днів санації параанальних синусів, використання ректальних свічок . Рекомендується  тривалі прогулянки  та ігри . З власником цуценяти  обумовлюється дотримання дієти і спостереження за актом дефекації собаки. Якщо лікування призначено своєчасно, то шкірні прояви самі собою зникають без додаткового їх лікування.

 

          Що ж до симптоматики патології параанальних залоз дорослих собак, то тут найчастіше спостерігаються рецидиви або посилення запального процесу в параанальних синусах. При цьому шерсть стає тьмяною,  ламкою, з нальотом лупи і секрету сальних залоз. Волос погано тримається у волосяному фолікулі. Від собаки виходить неприємний, різкий запах. У даний період собака відчуває сильний свербіж і біль в області ануса. Йде самотравмуваня з розлизуванням і розкусуванням шкіри в області  задніх кінцівок і хвоста. На шкірі хвоста у верхній його третині з’являється алопеція, потім гіперемія.  Можливе виникнення глибокої піодермії хвоста з виходами численних нориць. На зовнішній бічній поверхні скакальних суглобів спостерігається фолікуліт зі норицевими ходами.  Шерсть навколо ануса відсутня. При пальпації у  даній області  може спостерігатись  сильна болючість аж до відмови собаки підкорятися. В комплекс профілактичних заходів потрібно проводити  тривалі прогулянки з твариною, своєчасне спорожнення кишечника і сечового міхура, зниження часу самотності, рухливі ігри з іншими собаками. Своєчасна дегельмінтизація собак. Огляд собаки з приводу переповнення анальних синусів один раз в три місяці.

     На завершення  хочеться зауважити, що утримання собак у замкнутому просторі з штучним кліматом, гіподинамія, переїдання, скорочення часу спілкування з іншими собаками призводить до застою секрету в параанальних синусах. Це сприяє розвитку параанального адено-синуситу, що в свою чергу приводить до початку важких уражень шкіри, а також всього організму.